Novák Éva Turistaút; Bölények
Turistaút
Délre tartok, múltam izzadó poggyászként hátamon,
vöröslő árnyékomon kihalt őskígyók suhannak át,
pálcikakarú holttesteket öklendeznek elém a fák.
Északra tartok, fagyos jövőm az arcomon vacog,
keménypapírdobozban alusznak téli álmokat a koldusok,
az örök kárhozat hóemberek izzó szénszemére dermed.
Bölények
Sáros utcánkon bölények vonultak,
az orrukból felgőzölgő pára
belepte az ablakot, csak én láthattam
mozgó fejfákat vonulni, csak én
láttam külön-külön minden állatot.
Az utcán már senki sem járt,
az átláthatatlan ablakok mögött
csak sejthettem az arcokat,
a templomóra nagymutatójára
felszúrva némán bimbammozott
a megdermedt pillanat.
A városszéli réten elhervadt a hujjogás,
vadászkutyák sem csaholtak
izzadtan rohanó nyulak nyomában,
az ablakpárkányra bénult kezünk,
állott levegőjű, egyforma szobáinkból
bámultunk moccanatlanul, semmit sem látva,
falainkon elveszített szeretteink
nálunknál elevenebb fotográfiái,
tűzhelyeinkben halványuló parázs.
Kéményeinkre felhők ereszkedtek.
Észre sem vettük, mikor fogyott el lélegzetünk.