Vissza a tartalomjegyzékhez

Sz. M.
Gazpacho

A spanyolok egyik nemzeti levese a gazpachóként emlegetett zöldségleves. Nem kell főzni, csak turmixolni, majd 2 órán át fridzsiderben hűteni. Hozzávalók 4 személyre: 10 érett paradicsom, 1 közepes uborka, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 szál zeller, 1 gerezd fokhagyma, 1 húsos zöldpaprika, 1 csokor kapor, 4 szelet kenyér, 2-2 ek. borecet és joghurt, 2 ek. olívaolaj, Tabasco szósz (vagy Erős Pista), só.

A paradicsomokat meghámozzuk. Az uborkát vékonyra szeleteljük, sóval meghintjük, 10 percig állni hagyjuk, majd leöntjük a levét. A többi zöldséget apróra vágjuk, a fűszereket is finomra aprítjuk. A kenyérszeletekről levágjuk a héjat, egy kevés vízben megpuhítjuk, majd kinyomkodjuk őket, és meglocsoljuk ecettel. A paradicsomot a zöldségekkel, a kenyérrel, a sóval, néhány csepp Tabascóval, 2-3 jégkockával és kevés olívaolajjal simára turmixoljuk (az uborkából és a paprikából egy keveset félreteszünk). Az összeturmixolt zöldséglébe belekeverjük a joghurtot is. Csészében tálaljuk a maradék felkockázott zöldséggel és bazsalikommal fűszerezve. Friss pirítóssal különösen jó ízű.