Hozzászólás: Mi újság Mádon? http://kanadaihirlap.com/2016/08/19/mi-ujsag-madon/ Sun, 10 Sep 2017 01:11:56 +0000 hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8.1 Szerző: Moshe Akiva http://kanadaihirlap.com/2016/08/19/mi-ujsag-madon/#comment-209375 Wed, 31 Aug 2016 18:49:16 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=28037#comment-209375 Kedves Jichak!

Hat valoban visszas az ilyesmi, de ha az epuletet ilyen celra (is) hasznaljak, a legjobb nagy ivben elkerulni.

Mellesleg epp tegnap hallottam egy ismerostol, hogy Esztergom az utobbi 20 evben 10 000 lakost vesztett.

]]>
Szerző: Jichak Permutter http://kanadaihirlap.com/2016/08/19/mi-ujsag-madon/#comment-209353 Wed, 31 Aug 2016 10:00:42 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=28037#comment-209353 ui.:

Berendezés nélkül, értsd:
azt ugyanis szétrhordta a helyi lakosság.

Abba már nem is érdemes belegondolni, hogy mindezt az Esztergomi r.kat. Főszékesegyház [bazilika] szinte tőszomszédságában… 🙁

.

]]>
Szerző: Jichak Permutter http://kanadaihirlap.com/2016/08/19/mi-ujsag-madon/#comment-209351 Wed, 31 Aug 2016 09:55:22 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=28037#comment-209351 Moshe !

Az tény, hogy rendeltetését tekintve már nem lehetett zsinagóga, hiszen a híveket, a rabbit ’44-ben egyszerűen ŐK MAGUK megsemmisítették, vagy likvidálták. Két évtizedig ott állt üresen, berendezés nélkül, 100%-ig kitört – kővel kidobált – ablakokkal. Átfújt rajta a szél… [A 60-as években kirándultam arra.]
Sok ilyen isten-háza állt még így az országban, mígnem, pl. az esztergomit is, a MAZSIHISZ átadta a magyar államnak. Ekkor, a hatvanas-hetvenes években megindult a műszaki átalakításuk – hasznosításuk. A legtöbbet azért, némileg meghagyva eredeti stílusát kulturális célra, könyvtárnak, kultúrcentrumnak, de még [válogatott] vívóteremmé is konvertálták. Történetesen az Esztergomi gazdátlant “kultúrházzá”, ami persze nem jelenti azt, hogy az újra virágzó magyar nácizmusnak is helye lenne benne, hogy most már arcátlanul pont ott gyűlésezzenek a nyilas-testvérek, ahonnan történelmi távlatban nem is oly rég ők, ill. eszmei elődeik és példaképeik még marhavagonokba pakkolták, vagy a Dunába lőtték e templom hívő gyülekezetét, többek közt így csinálva helyet maguknak.

És most képzelj el egy zsinagógát homlokzatán az árpádsávos lobogóval… Nemcsak a városra, de az országra nézve is szégyenletes provokáció.

.

]]>
Szerző: Moshe Akiva http://kanadaihirlap.com/2016/08/19/mi-ujsag-madon/#comment-209192 Mon, 29 Aug 2016 17:23:13 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=28037#comment-209192 Kedves Jichak!

Az az esztergomi zsinagoga at lett alakitva valaminek, ha jol remlik. Mit csinaltak belole, kereszteny templomot?

]]>
Szerző: Jichak Permutter http://kanadaihirlap.com/2016/08/19/mi-ujsag-madon/#comment-209172 Mon, 29 Aug 2016 14:30:19 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=28037#comment-209172 Moshe és Avi!

Ahogy az idők és a dolgok változását szemlélem, még azt is megérhetjük, hogy a Jobbik akár ebben az épületben tartja [tarthatja] meg országos vándorgyűlését, mint azt az esztergomi zsinagógában 1-2 éve már legálisan(!) meg is tették. A legnagyobb magyar nácik téphették benne azt a mocskos szájukat…

.

UI.
Az idős úr is tesz említést atrocitásokról, sajnos befejezetlenül, hogy azt mondja: “amiket én itt már megértem”… Mik lehettek? Istenem! És-hát az se semmi, amit a riport eleji epizódban említ, amit az a “valaki” mond neki, hogy inkább fizet neki, csak “hagyja abba >a zsidók< szolgálatát".
– A rohadék! Még halálukban is gyalázza az egykor, történelmileg egyáltalán nem régen még igen aktív, templom temetetlen halottainak még az emlékét is.
Ezektől sötét Magyarország!

]]>
Szerző: Dubois http://kanadaihirlap.com/2016/08/19/mi-ujsag-madon/#comment-209170 Mon, 29 Aug 2016 13:57:45 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=28037#comment-209170 Kár, hogy félbeszakadt a hangos riport, hogy mit is csinál az “EMIH”, mint hivatalos kezelő, pedig nagyon kiváncsi lettem volna rá. Ti. már kapott az államtól – a Vezérközvetlen közreműködésével – egy pár gazdáját-vesztett zsinagógát ajándékba.

]]>
Szerző: Moshe Akiva http://kanadaihirlap.com/2016/08/19/mi-ujsag-madon/#comment-208462 Sun, 21 Aug 2016 18:10:49 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=28037#comment-208462 Kedves Avi!

Nem, en Szikszon szulettem (Miskolctol kicsit eszakra) de aztan a Dunantulon nottem fel.
Satoraljaujhelyre csak azutan mentem, hogy elvettem az egyik helyi zsido orvos lanyat felesegul. A belvarosban laktunk. Majdhogynem a szomszed epuletben volt, felig a pinceben, egy kis borozo. Draga volt, de nagyon finom.

Ujhelyen talalkoztam eletemben eloszor haszidokkal is. Rendes sracok voltak.
Ujhelyen talan meg maradtam is volna, de nagyon be voltam sozva, hogy “el Magyarorszagrol!”

]]>
Szerző: Avi Ben Giora http://kanadaihirlap.com/2016/08/19/mi-ujsag-madon/#comment-208443 Sun, 21 Aug 2016 09:28:04 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=28037#comment-208443 Mondd Mose!
Te Sátoraljaújhelyről származol? Élt ott egy nagyon jó osztálytársam és barátom. A Lőwy családot ismerted? Három fiú és egy lány. Szinte mindki elment nyugatra kivéve a Tibort aki orvos és Budapesten dolgozik. Tamás és Béla kint élnek New Yorkban. Bélának egy cége van mindenféle fűszerrel foglalkozik. Nagykereskedő.Tomi rabbi sokáig volt a csáky utcai zsinagógában (ma Fürst Sándor utca ha jól tudom)Csak azért kérdezem mert őnekik is volt borózojuk és mádi borokat árultak.

]]>
Szerző: Moshe Akiva http://kanadaihirlap.com/2016/08/19/mi-ujsag-madon/#comment-208426 Sat, 20 Aug 2016 20:29:53 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=28037#comment-208426 Kedves Avi!

Nem csak a madi szolok es tulajdonosainak a sorsa erdekel. Hacsak nem nagyanyai agon valahogy, de nincs rokoni kapcsolatom a madi zsidokkal.

Csak mindig eszembe jut, ha a madi borokrol van szo, mert eletemben csak nagyon ritkan ittam olyan finom bort, mint a Madi Borozoban, Satoraljaujhely belvarosaban.

]]>
Szerző: Avi Ben Giora http://kanadaihirlap.com/2016/08/19/mi-ujsag-madon/#comment-208412 Sat, 20 Aug 2016 11:38:36 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=28037#comment-208412 Ami azt illeti ez egy nagyon érdekes riport és felfedezés. Ha nem ismerném azt az utolsó vallásos zsidó családot akik itt éltek, és a lányukkal nem jártam volna egy gimnáziumba akkor hozzá se írnák kommentet.
Kezdjük azzal, hogy ennél sokkal nagyobb hajcihő volt a régi jesiva és a zsinagóga -körül. A hetvenes években több külföldön élő mádi zsidó összefogott, hogy megvegyék és renoválják azt ami megmaradt. Nem jött össze a dolog. Főleg azért nem mert egyértelműen nem volt világos, hogy na most ez az államé vagy az országos zsidó hitközségé. Totál le volt robbanva az épület. Ha nem ez a Barna bácsi aki szerintem jóban lehetett valamelyik volt “elszármazottal” ma az épület az ebek harmincadjára került volna. Az ilyen becsületes emberekből sajnos kevés van pedig kellene belőlük jópár. Amit méd tudok. Az utolsó mádi zsidó valamikor a hervenes évek végin került ki Amerikába Brooklynba ment férjhez. A zsinagóga restaurálásához főleg a lubowitsi hívők adták a pénzt. Az állam minimálisan járult csak hozzá, és cserében az épületet a lubowitschi rabbi híveinek adta. Jó nagyon a riportfilm, de a végén elmegy nálam a hang nem lehet hallani.
Mojsele! Mondd már meg, hogy miért kell elrontanod a közbeszólásaiddal mindent? Nem csak a mádi szodók szólőjét lopták el. Más zsidókat is kifosztottak sőt meg is őltek. A baj ott van hogy mai napig léteznek olyanok akik a lopott vagyonokban ülnek. Ámez a mai Magyarországon halál természetes. Itt csak annyi történt, hogy a fekete vagyont megfehérítették azok akiknek ez fontos volt és abszólut nem zavrja őket hogy lopott minden ami a tulajdonukban van. Elsőre az ország mai vezetőit és azok hűséges kiszolgálóit kéne elszámoltatni. Nem csak a zsidó vagyonokkal hanem az összes ellopot javakkal amiket kisajátítottak.

]]>
Szerző: Ötvenhatos http://kanadaihirlap.com/2016/08/19/mi-ujsag-madon/#comment-208402 Sat, 20 Aug 2016 06:37:48 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=28037#comment-208402 Tisztelt Kerekes úr
Kedves Sándor !
Nagyon örülök ennek a cikkednek. Számomra ez egy új fuvallat Tőled, írj hasonlókat a jövőben.
Igyekszem majd találkozni veled.
Sincerely
R.T., az ötvenhatos

]]>
Szerző: Moshe Akiva http://kanadaihirlap.com/2016/08/19/mi-ujsag-madon/#comment-208387 Fri, 19 Aug 2016 22:49:42 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=28037#comment-208387 A kozeleben szulettem, de soha nem mentem el oda. Pedig erdekelt.

Ahogy a satoraljaujhelyi “Madi Borozoban” horpoltem a finomabbnal finomabb madi borokat mindig azon gondolkodtam, hogy vajon melyik legyilkolt zsido szolojebol szarmazik ez?

Kivancsi lennek, ma kik tulajdonaban vannak a szolok…

]]>
Szerző: Christopher Adam http://kanadaihirlap.com/2016/08/19/mi-ujsag-madon/#comment-208360 Fri, 19 Aug 2016 15:37:16 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=28037#comment-208360 Több ilyen lelkes, szolidáris és emberséges civilre lenne szükség Magyarországon, mint amilyen az idős úr — a zsinagóga római katolikus gondozója. Érdemes megnézni Sándor fenti kisfilmjét!

]]>
Szerző: barlev http://kanadaihirlap.com/2016/08/19/mi-ujsag-madon/#comment-208353 Fri, 19 Aug 2016 14:56:36 +0000 http://kanadaihirlap.com/?p=28037#comment-208353 -“a Rabbi haza es a zsido iskola”
vagyis a Yeshivoth…………….Europa szerte is hires volt az a yeshiva ott Mad-on.

]]>