Csongrád Megyei Könyvtáros
32-33. évf. 1/4.sz. (2000/2001)
Bajusz Jánosné
Beszámoló a Csongrád Megyei Könyvtárosok Egyesületének
2000. és 2001. évi munkájáról
Egyesületünk 1991-től mint önálló jogi személy az alapszabályában leírt
célok megvalósítása érdekében végzi tevékenységét. Kiemelt feladatunknak
tekintjük az általános, szakmai ismeretszerzés, a szakmai tudás folyamatos
fejlesztését.
Napjaink információs társadalmában, a társadalmi, gazdasági változás mellett
elindult egy erőteljes információs technológiai fejlődés. Az Internet
térhódítása következtében a világ nyitottabbá, érdekesebbé, elérhetőbbé,
közelebbivé vált. Egyre több és több információ jelenik meg elektronikus
formában. Ennek velejárója, hogy az emberek egyre inkább képtelenné válnak
a felfoghatatlan mennyiségű információ befogadására, feldolgozására. Az
információk özönében való eligazodáshoz, az információk kezeléséhez, feltárásához,
nekünk könyvtárosoknak, információközvetítőknek is folyamatosan kell tanulnunk
annak érdekében, hogy egyre hatékonyabban, felelősségteljesebben tudjunk
részt vállalni a társadalom információellátásában.
Az intézmények, a közgyűjtemények anyagi helyzete sajnos nem teszi lehetővé,
hogy az ott dolgozó kollégák drága részvételi díjas továbbképzéseken,
tanfolyamokon vegyenek részt. Ezért nagyon fontos, hogy egyesületünk,
tagjai részére minél több ingyenes szakmai programot tudjon szervezni,
az előadások Szegeden való megtartásával. (Sok esetben még a megyeszékhelyre
való eljutás költségeinek a kifizetése is problémát, „terhet” jelent a
munkáltatóknak.)
Rendezvényeinken az új ismeretek elsajátítása mellett, alkalom adódik
a különböző könyvtári hálózatokból érkező kollégáknak a személyes találkozásokra,
a közös szakmai gondok megbeszélésére, a tapasztalatok, ötletek cseréjére.
Hogy mennyire fontos kohéziós erő ez a szakmai együttlétünkben, bizonyítja
a taglétszámunk alakulása is.
A Csongrád Megyei Könyvtárosok Egyesületének taglétszáma
2000-ben 284 fő volt. ( 5 fővel több a tavalyinál) Évről évre sikerült
megőriznünk ezt a magas létszámot, büszkén vállaljuk, hogy a Magyar Könyvtárosok
Egyesülete megyei szervezetei közül a miénk a „legnépesebb”.
Tagjaink a megye különböző fenntartású könyvtárainak a munkatársai. A
felsőoktatási könyvtárak közül a SZTE Egyetemi Könyvtárból 25 fő, a SZTE
Általános Orvostudományi Könyvtárból 13 fő, a SZTE Főiskolai Kar Könyvtárából
5 fő, a SZTE Élelmiszeripari Főiskola Könyvtárából 2 fő, a SZTE Főiskolai
Kar Könyvtártudományi Tanszékének oktatói közül 3 fő, a Magyar Tudományos
Akadémia Biológiai Tanszékének Központi Könyvtárából 1 fő volt egyesületi
tagunk.
A megye általános és középiskoláiban pedagógus-könyvtáros munkakört ellátók
közül 55 fő tartozott az iskolai könyvtárosok szekciójába, a nyugdíjas
csoportunkba 43 fő.
A közművelődési könyvtári hálózatból összesen 133 fő volt 2000-ben egyesületi
tag. Csongrád és körzetéből 6 fő, Hódmezővásárhely és körzetéből 19 fő,
Makó és körzetéből 18 fő, Szegedről, a Somogyi-könyvtárból 56 fő, Szeged
és körzetéből 15 fő, Szentes és körzetéből 19 fő.
A Dél-alföldi Bibliotéka Könyvtárból 2 fő, a Dél-alföldi Regionális Teleház
Szövetségtől 1 fő, és 1 fő nappali egyetemi könyvtár szakos egyetemi hallgató
volt tagunk 2000-ben.
Civil szervezetünknél a második helyen regisztrált szekciótagok
száma 66 fő volt. A Bibliográfiai Szekciónak 2 fő, az Elektronikus Szekciónak
6 fő, a Gyermekkönyvtáros Szekciónak 7 fő, a Helyismereti Szekciónak 5
fő, a Könyvtárostanárok Egyesületének 15 fő, a Közkönyvtári Egyletnek
13 fő, a Műszaki Szekciónak 5 fő, az Olvasószolgálati Szekciónak 3 fő,
a Társadalomtudományi Szekciónak 6 fő, a Zenei Szekciónak 4 fő. Közülük
többen, a szekción belül is felelős tisztséget töltöttek be 2000-ben.
Tagjaink éves tagdíjat fizetnek, melyből 40%-ot utalunk át a Magyar Könyvtárosok
Egyesületének. Abban az esetben, ha a nálunk első helyen regisztrált tag
az MKE valamelyik szekciójának a tagja, akkor tagdíjának további 30%-a
kerül átutalásra.
A fent említett fizetési kötelezettség teljesítése után a nálunk maradt
tagdíjrészből, melynek összege 2000-ben 99219,- Ft és pályázati támogatásokból
tudtuk megvalósítani éves programjainkat. 2000-ben bevételeinknek 11%-át
képezték a tagdíjak, 89%-át a pályázati támogatások.
A tanítási-tanulási folyamat részeseként a következő továbbképzések, tanfolyamok
szervezését, lebonyolítását sikerült megvalósítani 2000-ben. Ezzel is
hozzájárulva magunk, kollégáink szakmai tudásának bővítéséhez.
1. Továbbképzések, tanfolyamok
1.1. Január 11. Kulturális fórum
A Csongrád Megyei Közművelődési Tanácsadó Központtal, a Csongrád Megyei
Önkormányzattal közös kulturális fórumot rendeztünk könyvtárosoknak, népművelőknek,
polgármestereknek a Megyeházán. A fórum megrendezésével az volt a célunk,
hogy a kultúrával foglalkozó, kulturális értékeket közvetítő szakemberek
és az intézmények fenntartói átfogó képet kapjanak a szakmai életünket
meghatározó alaptörvényekről, a kulturális törvény végrehajtásának jelenlegi
állásáról, a költségvetés készítés alapismereteiről, a megyei millenniumi
programokról és megyei közoktatási feladatokról. A szakmai találkozót
Frank József, a megyei közgyűlés elnökenyitotta meg. Meghívott előadóink
voltak: Marosvári Attila és, a Csongrád Megyei Közgyűlés alelnökei, Pálfalvi
Zsolt, a Csongrád Megyei Önkormányzat irodavezetője, Bariczné Rózsa Mária,
Óvári István a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának főtanácsosai,
Tari Jánosné, a Csongrád Megyei Közigazgatási Hivatal főosztályvezetője.
1.2. Február 3. Internet használói tanfolyam
Az Internet használói tanfolyamunkon 16 községi könyvtáros vett részt.
A tanfolyam megszervezésével az volt a célunk, hogy a kollégák megismerjék
az Interneten elérhető szolgáltatások körét, elsajátítsák az információkeresési
stratégiákat, megismerkedjenek a fontosabb információs csomópontokkal.
Kalauzi szerepben Kulcsár Marianna és Piri Ildikó, a Somogyi-könyvtár
munkatársai működtek közre.
1.3. Február 9-10. Megyei szintű könyvtárhasználati
verseny
A millenniumi programokhoz méltóan, ünnepi hangulatban, szép rendezett
iskolai könyvtárakban került sor a könyvtárhasználati versenyek megyei
fordulójára a sándorfalvi Általános Iskolában és a szegedi Kőrösy József
Közgazdasági Szakközépiskolában. A verseny témaköre 2000-ben az „1000
éves a magyar államiság” volt. A két nap alatt 80 fő 11-16 éves tanuló
méretetett meg könyvtárhasználati, irodalmi, történelmi, művészettörténeti,
zenei területen. A forgatókönyvet Sáráné Lukátsy Sarolta állította össze.
1.4. Március 9. Szirén program bemutató
Községi és iskolai könyvtárosoknak szólt a Szirén könyvtári program bemutatása.
A jelenlévő 40 főnek alkalma volt megismerni a gyarapítási, leltározási,
katalogizálási, on line keresési, kölcsönzési, funkciókkal rendelkező
program internetes változatát, melyet Mohai Lajos rendszergazda mutatott
be. A programot használóknak a találkozás jó alkalom volt problémáik megbeszélésére
is.
1.5. Március 30. Könyvtárak az ezredfordulón - megyei
továbbképzés
Továbbképzésünkön a megye különböző hálózataiban dolgozó kollégák vettek
részt. A kor információs, technikai kihívásai a könyvtárakat is funkcióváltásra
késztette. Milyenre? Erről számoltak be előadóink Monok István főigazgató,
az Országos Széchényi Könyvtárból, Mader Béla főigazgató, a SZTE Egyetemi
Könyvtárából, Marton János igazgató, a SZTE Általános Orvos tudományi
Kar Könyvtárából, Rátkai Erzsébet igazgatóhelyettes, a Somogyi-könyvtárból.
A könyvtáros szakemberek szervezett képzési rendszeréről Kenyéri Katalin
főtanácsos, beszélt a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumából. A dán
demokráciát Thomas Berntsen, a Dán Kulturális Intézet igazgatója mutatta
be.
1.6. Április 5-6. Kötészeti tanfolyam
Községi és iskolai könyvtárosok a könyvtár kötészetében kétnapos kötészeti
alapismereteket nyújtó tanfolyamon vettek részt, a kötészeti munkatársak
Kövér Imréné, Pataki Tiborné, Vóna Györgyné kalauzolásával. A könyvtárak
többsége főleg a kistelepülések könyvtárai költségvetésükben már nem tudnak
betervezni használat közben megsérült, megrongálódott könyvek köttetésére,
javíttatására költséget. Tanfolyamunk megrendezésével az volt a célunk,
hogy olyan könyvkötő nélküli házilag elvégezhető javítási munkaformák
elsajátítására tanítsuk meg a kollégákat, melyek ismeretével a saját könyvtárukban
önállóan el tudják végezni a különböző javításokat.
1.7. Május 4. Egyesületi nap
A Csongrád Megyei Könyvtárosok Egyesületének szakmai napján hallhatunk
az egyesület 1999-es évi munkájáról, a Magyar Könyvtárosok Egyesületének
tevékenységéről és szekciói közül a Helyismereti Könyvtárosok, az Elektronikus
Könyvtár és a Gyermekkönyvtáros Szekció működéséről, feladatairól. Előadók
voltak: Bajusz Jánosné a CSMKE titkára, Ambrus Zoltán, a MKE elnöke, Mándli
Gyula, a MKE Helyismereti Könyvtárosok elnöke, Bakonyi Géza a MKE Elektronikus
Könyvtár elnöke és Budavári Klára a MKE Gyermekkönyvtáros Szekció gazdasági
felelőse.
1.8. Május 4-7. Prágai tanulmányi kirándulás
Csatlakoztunk az MKE Bács-Kiskun Megyei Szervezet által szervezett prágai
tapasztalatszerző útjához. Egyesületünkből 6 fő tudott a kiránduláson
részt venni.
1.9. Június 29. Megyei könyvtáros találkozó
A 28-adik megyei vándorgyűlésünk helyszíne a fennállásának 50. évfordulóját
ünneplő apátfalvi Községi Könyvtár volt. A találkozón a megye különböző
könyvtártípusában dolgozó kollégáknak, 130 főnek Vári Miklós, a vendéglátó
település polgármestere mutatta be a község múltját, jelenét, gazdaságát.
Az általános művelődési központ igazgatója, Oláh Sándor beszélt a község
közművelődési, közoktatási helyzetéről. Dobóné Balogh Gyöngyi könyvtáros
visszatekintésében felidézte az 50 éves jubiláló könyvtár főbb eseményeit,
bemutatta a jelen információs tárházát. Tóth Attila művészeti író a szobrok,
emlékművek jelképeit foglalta össze. Pomogáts Béla irodalomtörténész,
a Magyar Írószövetség elnöke az irodalom helyzetéről, stílusirányzatokról
tartott összefoglalót. Hidy Péter művelődésszociológus szót ejtett arról,
hogy mit jelent a kultúra ma, s mit jelenthet a holnap emberének.
1.10. Augusztus 8-10. A Körös – Maros – Tisza régió
a X-XI. században - millenniumi konferencia
A csongrádi Városi Könyvtár és Információs Központtal közösen a millennium
jegyében regionális konferenciát szerveztünk Csongrádon. A rendezvény
résztvevői könyvtárosok, pedagógusok, levéltárosok, és határon túlról
érkezett vendégek / Kárpát-aljáról, Vajdaságból, Erdélyből, Szlovákiából
/ voltak. Az előadók a legfrissebb kutatásokra támaszkodva foglalták össze
a Körös – Maros – Tisza régióban a honfoglalást követő két sorsfordító
század eseményeit. A millenniumi konferencia megrendezésével az volt a
célunk, hogy a jeles kutatók által publikált eredményeket megismerhessük
arról a korról, melyet honfoglalásnak és államalapításnak nevezünk. Előadók,
vendégek voltak: Molnár József, Csongrád városának polgármestere, Kötő
József, a Román Oktatási és Művelődési Minisztérium államtitkára, Szalontai
Csaba régész, Farkas Csaba levéltáros, Szegfű László történész, Makk Ferenc
történész, Koszta László egyháztörténész és Barna Gábor etnográfus.
1.11. Szeptember 28-29. Zenei könyvtárosok tanácskozása
A MKE Zenei Szekciójával a könyvtár zenei részlegében dolgozó munkatársakkal
együtt kétnapos szakmai tanácskozásra invitáltuk az ország különböző könyvtáraiból,
intézményeiből a zenei könyvtárosokat. A Zenei Könyvtárak Nemzetközi Szövetségének
2000. évi edinburghi tanácskozásáról Gócza Julianna, a Fővárosi Szabó
Ervin Könyvtár munkatársa, a zenetudományi szakirodalom nemzetközi referáló
lapjába a magyarországi zenetudományi szakirodalom eljuttatásáról Gupcsó
Ágnes, a MTA Zenetudományi Intézetének munkatársa beszélt. A Zenei Információs
Központok Nemzetközi Szövetségének Budapesten megrendezett tanácskozásáról
Vida Eszter, a Magyar Zenei Tanács képviselője számolt be. Dobó Katalin,
a Somogyi-könyvtár munkatársa a Corvina rendszerben a zenei dokumentumok
feldolgozását mutatta be. Sándor János nyugalmazott főrendező, a Szegedi
Nemzeti Színháztól a város zenés színházi történetét ismertette. Bánfi
Ilona és Sósné Karácsonyi Mária, a Somogyi-könyvtár munkatársai Szeged
szimfonikus zenei életéről és zenei egyesületeiről tartott zenével illusztrált
előadást. Száz Krisztina a Bartók Béla Művelődési Központ munkatársa,
a város zenei referense a fenntartó szempontjából ismertette Szeged város
zenei művelődését. Földes Imre professzor az utóbbi évtizedek magyar zeneművészetének
fejlődési tendenciáit vázolta fel.
1.12. Október 12. Tájékoztatói tanfolyam
A tanfolyamon a városi könyvtárak tájékoztató munkatársai és községi könyvtárosok
vettek részt. Az ismeretfelújító tanfolyam megszervezésével az volt a
célunk, hogy a tudományterületek közül a természet és az alkalmazott tudományok,
a művészetek és az irodalom területén azokat az információs forrásokat,
szolgáltatásokat számba vegyük, amelyeket a hagyományos és a számítógépes
könyvtári tájékoztatásban a kollégák hasznosítani tudnak. Az első alkalommal
a természet és alkalmazott tudományok, a művészetek, az irodalomtudomány,
a nyelvészet tájékoztatási eszközeiről, kézikönyveiről, folyóiratairól,
bibliográfiáiról esett szó. Előadók voltak Borosné Bánfi Ilona, Galát
Gabriella, Juhász Ferencné, Kórász Mária, Somogyi Szilvia, Szerdahelyi
Péterné, Sósné Karácsonyi Mária, a Somogyi-könyvtár munkatársai.
1.13. Október 18. Tájékoztatói tanfolyam
A tanfolyam második napján az elméleti fogalmak felelevenítése mellett,
a tájékoztató apparátus elsődleges, másodlagos dokumentumairól és a nemzeti
bibliográfia fogalmáról, történeti előzményeiről, retrospektív, kurrens
formáiról hallhattak előadásokat a tanfolyam résztvevői. Előadók voltak
Juhász Ferencné, Sikaláné Sánta Ildikó, a Somogyi-könyvtár munkatársai.
1.14 Október 26. Tájékoztatói tanfolyam
A tanfolyam befejező, záró napján a számítógépes tájékoztatásról, az online
kereshető adatbázisokról, a CD-ROM adatbázisok, az Alfa, Art Press adatbázisok
használatát mutatták be a könyvtár tájékoztató munkatársai Kórász Mária
és Piri Ildikó.
1.15. November 16. Helyünk, szerepünk az információs
társadalomban - megyei továbbképzés
A szakmai rendezvényünkön közművelődési, felsőoktatási iskolai könyvtárosok
vettek részt. A Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Program
és az Országos Széchényi Könyvtár egyik fejlesztési projektje a Magyar
Elektronikus Könyvtár, amely a magyar nyelvű ill. magyar vonatkozású oktatási,
tudományos, kulturális célokra használható, szabadon terjeszthető elektronikus
dokumentumok központi gyűjtőhelye. A Magyar Elektronikus Könyvtárt, az
új kiadványaikat mutatta be Kokas Károly, a SZTE Egyetemi Könyvtár osztályvezetője.
Mit jelent az információs társadalom, milyen a tudásalapú társadalomban
az oktatás mennyiségi, minőségi fejlesztésének stratégiája, milyen a nemzeti
információs hozzáférési stratégia, a kormányzati információpolitika. Hogyan
valósul meg a regionális társadalom projektek koncepciója. Ezekről a kérdésekről
Varga Csaba, a Stratégiakutató Intézet igazgatója beszélt. A 6/2000. (II.24)
NKÖM rendelet megjelenésévelmegszűnt a Könyvtártudományi és Módszertani
Központ. Az új Könyvtári Intézet szervezeti felépítéséről, feladatairól
beszélt Dippold Péter igazgató. A minőségfejlesztés elemeit hogyan lehet
beépíteni a könyvtárhasználi órák .megtartásába. Ezt mutatta be Sáráné
Lukátsy Sarolta könyvtári szakértő a saját felmérései alapján.
1.16. November 23. Gyermekkönyvtárosi tanfolyam községi,
iskolai könyvtárosoknak
A tanfolyamon a gyermek könyvkultúra, a kortárs gyermek, ifjúsági irodalom
sajátosságairól, jellegzetes csoportjairól, az egyes csoportok képviselőiről,
a gyermekkönyvkiadás helyzetéről, beszélt Komáromi Gabriella, a Kaposvári
Főiskola főiskolai tanára. Bemutatkozott a Buborék Színpad, és Kamarás
István íróval találkoztak a gyerekek, és a tanfolyamon résztvevők.
1.17. November 30. Gyermekkönyvtárosi tanfolyam
A tanfolyam második részében vendégünk, Nagy Attila olvasásszociológus
a különböző olvasáskutatási vizsgálatok ismeretében arról számolt be,
hogy milyen olvasási szokások alakultak ki az ifjúság körében, mennyit
olvasnak, milyen hatással van a televízió, a videó, a számítógép, az Internet
az olvasásra. A nap hátralévő részében gyermekkönyvtárosok, Bencsikné
Kucska Zsuzsanna, a FSZEK Terézvárosi Gyermekkönyvtárából, Andóczi Balogh
Éva, Kulcsár Marianna, Palánkainé Sebők Zsuzsanna, Tornyi –Molnár Zita
a Somogyi-könyvtárból, Gulyásné Forgó Eszter Csongrádról, Kovácsné Nagy
Katalin Hódmezővásárhelyről, Gilicze Jánosné Makóról összefoglalták, hogy
napi munkájuk során milyen PR tevékenységet alkalmaznak annak érdekében,
hogy népszerűsítsék a gyermekirodalmat, az olvasást, a könyvtárt.
Ebben az évben 72 előadó tartott a fent említett
szakmai témakörökben szervezésünkben előadást.
A Csongrád Megyei Könyvtárosok Egyesülete Nyugdíjas
Csoportja 2000-ben a következő programokat tartotta a Rigó utcai Kendergyár
klubjában, rendszeresen részt vettek a Kálvária sgt-i Dél-alföldi Bibliotéka
Könyvtár irodalmi rendezvényein, és CSMKE szakmai programjain.
Január 12. Izraeli úti élményeiről számolt be
Sipos Sándorné.
Január 19. Folytatódott Sipos Sándorné izraeli úti élménybeszámolója.
Február 2. A csoport örmény esten vett részt a Dél-alföldi Bibliotékában.
Házigazda dr. Novák Ákos volt.
Február 9. Varga Ferenc tartott előadást Verdiről.
Február 16. ifj Lele József a szögedi népszokásokról beszélt.
Március 8. Megemlékezés a nemzetközi nőnap alkalmából.
Március 29. A nyugdíjas csoport az algyői kirándulásuk során megtekintette
a faluházat és a könyvtárt, megismerkedett azok szolgáltatásaival.
Április 5. Költészet napi megemlékezés alkalmával találkoztak a
Fiatal Szegedi Költők Társaságával.
Április 12. Kovács Miklós Radnóti Miklós irodalmi tevékenységét
elemezte.
Április 19. A csoport megtekintette a Magyar Rádió múltja c. kiállítást
Budapesten.
Május 10. Vendég volt Kikli Tivadar zeneszerző. Beszélgetőtársa
volt Apró Ferenc.
Június 1. A Dél-alföldi Bibliotéka Könyvtárban Görgey Gábor íróval
találkoztak.
Június 3. Ellátogattak a Bajor Gizi Múzeumba Budapesten.
Június 14. Videó filmet vetített Pávó Ferenc.
Június 29. Megismerkedtek az apátfalvi Községi Könyvtár munkájával.
Július 12. Kirándulást szerveztek Mórahalomra.
Aug. 25-26. Frank Béláné sikeresen szerepelt a Kárpát medencei
Szépkorúak Millenniumi Szavaló versenyén Szolnokon.
Szeptember 13. Varga Ferenc előadása az opera történetéről.
Szeptember 27. Varga Ferenc előadása az opera történetéről.
Október 4. A Dél-alföldi Bibliotéka Könyvtárban találkoztak Mezei
András íróval.
November 8. Kovács Miklós Kosztolányi Dezső életútjáról tartott
ismeretterjesztő előadást.
November 29. A csoport tagjai a patchwork klub munkáit nézték meg
a Somogyi-könyvtár alagsorában.
December 13. Karácsonyi megemlékezéssel fejeződött 2000-ben a nyugdíjas
klub gazdag programsorozata.
Sikeres pályázataink, melyek nagymértékben hozzá segítettek
az éves rendezvénytervünk megvalósításához.
|