Csongrád Megyei Könyvtáros
32-33. évf. 1/4.sz. (2000/2001)
Fuchszné Benák Katalin
Gutenbergi csoda
A mindszenti Keller Lajos Városi Könyvtár az „Olvasás éve” alkalmából
„Miért szeretek olvasni? – Legkedvesebb olvasmányom” címmel pályázatot
írt ki határainkon innen és túli gyermekek és felnőttek részére.
A pályázatra több százan küldték el a gondosan megírt, rajzban megformált
vallomásaikat az olvasás szépségéről, az olvasás nyújtotta örömről. A
Magyar Kultúra Napján a legszebb alkotásokból kiállítást rendeztünk, melyet
Annus József író nyitott meg, s mint a zsűri elnöke méltatta a sok szép
munkát. E napon hirdettünk eredményt, melyre még a Vajdaságból is eljöttek.
Ekkor véglegesítettük a gondolatot, könyvben fogjuk közreadni a vallomásokat.
S hogy miért? Azért, mert a több száz magyarországi, erdélyi, kárpátaljai,
vajdasági pályázó oly csodálatosan fogalmazta meg gondolatait az olvasás
által nyújtott élményről, annak fontosságáról, hogy erős késztetést éreztünk,
osszuk meg ezeket a vallomásokat másokkal is. Ezeket a vallomásokat egyszerű,
hétköznapi emberek írták, melyből gyógyírként sugárzik a felismerés, mily
nélkülözhetetlen nemre, életkorra, iskolázottságra való tekintet nélkül
a könyv, az olvasás.
Így kerülhetett sor arra, hogy májusban dr. Nagy Attila pszichológus,
szociológus és olvasáskutató az „olvasási élmények az új évezred küszöbén”
c. előadását követően bemutathattuk a rajzokkal illusztrált kis kötetet,
melyet pillanatok alatt igencsak megszeretett a hálás közönség.
Málnási Elza 4. osztályos csíkmindszenti kislány vallomása
mindennél szebben fogalmazza meg, mit jelent egy kisgyermek számára az
olvasás:
„… Az olvasás talán a legszebb szavakat használja arra, hogy megvigasztaljon,
vagy elkalandoztasson a világ bármely részére. Gondolatban eljuttat a
tündérekhez, a varázslókhoz, a szegény ember apró kis pincéjébe, talán
még a víz alatti hableányokhoz is. Amikor olvasok, a mesehősök helyébe
képzelem magam. Az ifjú királyfi eljön értem és megment a vén boszorkány
karjai közül, majd elvisz egy gyönyörű helyre, ahol boldogan élünk, míg
meg nem halunk. Valahányszor olvasom a mese, a rege, a népmonda valamennyi
sorát, mindig csak tanulok belőle. A mese minden sora tanulságot mond
el. Valahányszor elkezdek olvasni és felcsendül a fülembe a „Hol volt,
hol nem volt” máris a történet helyszínén érzem magam. Amikor még nem
tudtam olvasni, csak hallgattam a meséket, melyeket este anyukám mondott
el. Most már egy óriási kincs van nálam, tudok olvasni, amit mindenkinek
átadhatok.”
Legyen az gyermek vagy felnőtt, aki papírra vetette gondolatát,
s lehet közöttünk több száz kilométer távolság is, a „gutenbergi csoda”
varázslattal hat mindannyiunkra még így a harmadik évezred küszöbén is,
melynek értékét felismerve, ápolva, e különleges kincs birtokában alapozhatjuk
meg igazi énünket!
(Gutenbergi csoda. Vallomások az olvasás szeretetéről.
Szerk.: Fuchszné Benák Katalin. Mindszent, Keller Lajos Városi Könyvtár,
2001. 66 p.)
|