Csongrád Megyei Könyvtáros
32-33. évf. 1/4.sz. (2000/2001)
M. Juhász Ferenc
Egy csapat
Egyszer csak megszületett valami.
Bizonyára nem mentesen a vajúdásoktól, bizonyára – ha nem is fájdalmas,
de – hosszas előkészületek és kihordási idő következményeképp, bizonyára
borús és szép napok hosszú órái után, de: egyszer csak megszületett valami.
Szülője Papné Éva, szülőszobája a Somogyi-könyvtár Csillag téri fiókkönyvtára.
Világra jöttének időpontja: 1996. február 19. Neve: Csillag Téri Baráti
K ör.
Keresztlevele egy kisalakú emlékkönyvecske.
Tizenhárom keresztszülő aláírása tanúsítja megérkezését.
Ennek a baráti körnek nincsenek tisztségviselői, nincs alapszabálya, nincs
tagdíja, nincs semminemű előírt kötöttsége. A könyvtár olvasóiból állt
össze az a baráti társaság, amely azt vallja, hogy érdekli és érinti szűkebb
pátriájának – a Felsővárosnak, Szegednek, Csongrád megyének, egyáltalán:
a végekké vált déli résznek – a múltja, jelene, kultúrája, tudománya,
mindennapjai. Hisz a felsoroltakban (mint cseppben a tenger) benne lüktet
az egész haza, sőt itt-ott egész földrészünk történéssora is.
A baráti kör tehát arra szövetkezett, hogy időközönként jeles embereket
hív meg beszélgetni. Olyan embereket, akik tettek-tesznek valamit másokért.
Randa, lestrapált szavakkal mondva: közösségi, közéleti embereket.
2000. október 31-én került sor az 50. – nota bene: ÖTVENEDIK! – ilyen
találkozóra. (Zárójelben: érdekes módon az állandó beszélgetőtársak száma
is – ama tizenháromról – ötven fölé emelkedett.)
Nem kerülhető el – sem a kerek szám varázsa, sem (azt hiszem jogos) büszkeségünk
okán -, hogy felsoroljuk, ki mindenki fordult meg az elmúlt, kis híján
öt év során a Csillag Téri Baráti Kör rendezvényein.
Íme (időrendben sorolva):
Básthy Gábor képviselő (kétszer), Péter László egyetemi tanár, Somogyi
Károlyné újságíró, Csongor Győző ny. muzeológus (kétszer), Molnár Amália
csecsemő- és gyermekorvos, Tóth Béla író, ny. könyvtárigazgató, Oltvai
Ferenc ny. levéltár-igazgató, Dillman József sebészorvos, ifj. Lele József
néprajzkutató, Németh András sebész-urológus, Horváth Dezső tanár, újságíró,
Gyuris György könyvtárigazgató, Molnár Imre ny. pedagógus, Makra Ágnes
tanár, Trogmayer Ottó muzeológus-régész, Varga Mátyás díszlettervező,
Rimóczy Károly tanár, Király Levente színművész, Kecskés Antal tanár,
Sulyok Erzsébet újságíró, Szalay István főiskolai tanár, Veszelka Attika
költő, Frank György költő, E. Kiss Katalin szépíró, Sándor János rendező,
Békés Pál író, Rigó Balázs vasúti főfelvigyázó, Keszthelyi Béla ny. szakfőgyógyszerész,
Tandi Lajos újságíró, Fekete Gizi színművész, Rácz Tibor színművész, Simai
Mihály költő, Apró Ferenc ügyvéd, helytörténész, Laczó Katalin művészeti
író, Csizmazia György ornitológus, Polner Zoltán költő, Katona Judit költő,
Ványai Éva alpolgármester, Rátkai Sándor népművész, Jakucs László geológusprofesszor,
Erdős János karnagy, Gyimesi Kálmán operaénekes, Hanczár János humorista,
Virág Zsuzsa tanár, Ónody Sarolta pszichiáter, Blazovich László levéltárigazgató,
Gyulay Endre megyéspüspök, Olasz Sándor irodalomtörténész, Szőke Péter
ny. városi rendőrkapitány, Vámossy Éva operaénekes, Kristó Gyula történész.
Adódna most a lehetőség a statisztikai összesítésre: hány százalék a meghívottak
között a művész, a lelkész, a politikus, a helytörténész … folytathatnám.
De hát ez nem fontos. A fontos az, hogy ezek az emberek eljöttek ebbe
a pici – és nem is beszélgetésre teremtett – könyvtárba. És elbeszélgettek
az ott lévőkkel. Kötetlenül.
S hogy hogyan érezték magukat a meghívottak? Néhány idézet az emlékkönyvből.
(Tudom, mondhatják: persze, hogy jót írt, ha már ott volt. De a bejegyzések
ennél őszintébbek. Sőt: őszinték.) Rögtön az első, amely azt is jelzi,
hogy az újszülött már a kezdet kezdetén sem volt csupán pici csecsemő:
|