Csongrád Megyei Könyvtáros
32-33. évf. 1/4.sz. (2000/2001)
Sósné Karácsonyi Mária
Másfél óra Muszorgszkij
2001. szeptember 25-én a Polgármesteri Hivatal, a Bartók
Béla Művelődési Központ és a Somogyi-könyvtár rendezésében egy Muszorgszkij-emlékkoncertre
került sor a Művelődési Házban, a zeneszerző halálának 120. évfordulója
alkalmából. Negyedik éve évi három koncertet hallhatunk a Zenei Album
sorozat keretében, az aktuális évfordulós zeneszerzőre emlékezve. A koncertek
helyszíne a Somogyi-könyvtár 1. emeleti folyóiratolvasója. Csak mikor
jelentősebb zongoramű, vagy nagyobb apparátust igénylő előadásról van
szó, kerül át a Király-Kőnig Péter Zeneiskola, vagy a Bartók Béla Művelődési
Központ nagytermébe. (Ugyanis a könyvtárnak csak egy pianínója van, ami
az igazán igényes zongoraműveknél nem tud teljes élvezetet nyújtani.)
Koncertjeink mindig ingyenesek, és így tudunk az idősebb olvasóknak, nyugdíjasoknak,
és a diákoknak is elérhető zenei élményt adni.
Ezek a rendezvények nem csak hagyományos koncertek. A könyvtár zeneműtára
munkatársainak műsorvezetésével megismerhetjük a zeneszerző életrajzát,
művészetét, és néhány nagyon emberi epizódot életéből. A cél: a művész
mellett az embert is megismerni.
A rendezvényekhez az önkormányzat biztosítja az anyagi feltételeket, és
intézi a háttérmunkát. Ez Száz Krisztina nevéhez fűződik. A lebonyolítás
a mi feladatunk.
Tavasszal egy Kurtág György 75 éves születésnapját köszöntő hangverseny
volt. Most ősszel Muszorgszkijra emlékeztünk. Ez az összejövetel különösen
jól sikerült, köszönjük ezt az előadók fantasztikus interpretációjának
és megszokott közönségünk fogékonyságának is.
Az „Ötök” legegyénibb hangú, legeredetibb alkotója Muszorgszkij. A sok
érvényesülési, lelki és anyagi problémája az alkoholizmusba kergette,
de ez az érzékeny lelkivilág igazán különleges, csodálatos alkotások létrehozására
tette alkalmassá.
Mivel kamarakoncert, szinte házi muzsikálás jellegű ez a rendezvény, a
műsorszámok is ehhez igazodtak. Hagyományos kamaraműveket Muszorgszkij
nem írt, így hát a dalirodalom egyedülálló gyöngyszemeivel ismerkedhettünk
meg. Elsőnek a legkorábbi románcát, a Hol vagy, csillagocska című
lírai szépségű dalt hallottuk, mely már előremutatott a későbbi oroszos
stílusú, nemzeti tematikájú művei felé. Szécsi Edit és Tóth Erika ihletett
tolmácsolása igazán megható volt.
Majd három dal következett a gyermekkorát idéző Gyermekszoba ciklusból:
A babával, Esti ima és az Utazás nádparipán
címűek. A művésznő csodálatos őszinteséggel és odaadással ábrázolta a
naiv, gyermeki lelkivilágot. Ez olyannyira meggyőző volt, hogy a közönség
egy 5-6 éves tagja hangos kacajjal jutalmazta az egyébként orosz nyelven
előadott játékos dalocskát. Kell ennél nagyobb elismerés?
Muszorgszkij karikírozó tehetségének és humorának két példája a Kecskebak
és a sokak által ismert Bolhadal. Altorjai Tamás magával ragadó
természetes humorral és zengő orgánumával ragadott el bennünket.
Borisz áriája (Borisz Godunov) után megszólalni is nehéz volt.
Azt a mély lelki válságot, amelyet a gyilkossággal trónra kerülő cár a
hatalom súlya alatt érez, megdöbbentően keltette életre Altorjai Tamás
Tóth Erika kíséretével.
Befejezésképpen Muszorgszkij legnépszerűbb művét élvezhettük, az Egy
kiállítás képeit Maczelka Noémi virtuóz előadásában. Megelevenedtek
a jól ismert képek, és magával ragadott a zene fergeteges lendülete.
A koncerthez a Somogyi-könyvtárban kamarakiállítást rendeztünk a zeneszerzőről.
A hangverseny idejére a néhány tárlót átköltöztettük a Művelődési Központba.
A kiállítás különlegessége annak a néhány Hartmann-képnek a reprodukciója
volt (ezek ihlették Muszorgszkijt az Egy kiállítás képei megalkotására),
amit sikerült felkutatni.
Reméljük, ez a kis koncert felkeltette a közönség és az előadók érdeklődését
Muszorgszkij többi műve iránt is. Miért nem játsszuk, énekeljük gyakrabban?
Talán majd ezután!
|